Inwestycje w złoto – czy warto?

naką statusu i zamożności jest stan konta bankowego i ilość posiadanych aktywów.

 

Osoby, które powszechnie uważa się za zamożne, inwestują swoje nadwyżki finansowe, pomnażając tym samym swój majątek.
Złoto jest jednym z najstarszych metali szlachetnych i można przypuszczać, że jeszcze przez wiele lat będzie najbardziej stabilną walutą. Choć dziś rynek oferuje bardzo wiele możliwości inwestowania, to jednak ludzie na całym świecie najbardziej pożądają złota.
Możliwości kupna złota jest wiele. Można być posiadaczem fizycznie złotych sztabek i biżuterii, co daje możliwość namacalnego poczucia wartości, gdyż taki majątek w sposób rzeczywisty można zważyć, zmierzyć, policzyć, etc. Taka forma lokaty kapitału ma również inną zasadniczą zaletę – w każdej chwili można go spakować i przemieścić w inne miejsce. Jak pokazuje sytuacja polityczna, takie zabezpieczenie kapitału może okazać się przydatne. Zapewne wielu Greków, gdy nie miało możliwości wypłaty środków finansowych zgromadzonych na rachunkach bankowych, a ich rodzima waluta przechodziła kryzys, żałowało, że nie posiadają fizycznie sztabek złota, czy biżuterii. Oczywiście, wszystko co ma swoje plusy, z drugiej strony ma też minusy. Złoto w formie fizycznej, namacalnej, może zostać skradzione i upłynnione przez kogoś innego. Sztabki złota nie są w żaden sposób rejestrowane, inaczej jest z biżuterią. Naszyjniki, bransolety, czy inne ozdoby już łatwiej jest zarejestrować. Należy jednak pamiętać, że o ile nie są to eksponaty kolekcjonerskie, to ich ewidencja mija się odrobinę z celem. Przedmiotem obrotu handlowego jest bowiem kruszec, który pozyskuje się z przetopu i formuje się z niego złote sztabki.

 

W złoto można także inwestować w formie wirtualnej, podobnie jak inwestuje się w akcje czy obligacje. Istnieje wiele domów maklerskich, także przy bankach, które w swojej ofercie posiadają możliwość nabywania złota (najlepsza oferta brokera złota). O ile posiadamy nadwyżki finansowe i szukamy stabilnej lokaty kapitału, możemy rozważyć opcję lokaty w złoto, czy w formie fizycznej, czy w formie papierów wartościowych.

Należy jednak pamiętać, że czy to złoto, czy inny kruszec nie mają stałej i jednej ceny. Jednego dnia wartość posiadanych przez nas aktywów jest wysoka, następnego może spaść. I tutaj nie ma najmniejszego znaczenia, czy jest to fizycznie posiadany majątek, czy majątek w formie papieru wartościowego. Najważniejszą zasadą funkcjonowania rynków, w tym rynku finansowego, jest kupić tanio, a sprzedać drogo. Oto cała filozofia inwestowania w złoto.

Chcesz otrzymywać materiały PREMIUM? Dostępne jedynie dla naszych słuchaczy? Dołącz do grupy FxStarter ZA DARMO.
Cenne Wskazówki Na Tematy:
  1.  Triki Profesjonalnych Traders
  2.  Skuteczne Systemy FX
  3.  Jak Kontrolować Ryzyko?
  4.  Analiza Fundamentalna